Ce este clasamentul neoficial

Acesta este clasamentul neoficial intocmit de mine, la care am avut in vedere erorile de arbitraj care au viciat rezultatul. Acolo unde arbitrajul a dat puncte in plus, le-am scazut. Din contra, unde au fost luate puncte nejustificat, le-am adunat.. Este un clasament tinut la zi si veti vedea mai jos care sunt 'faptele' pe care le-am luat in considerare.

Asa cum am spus, clasamentul oficial este cel aprobat si omologat de Federatia Romana de Fotbal si Liga Profesionista. In schimb, Clasamentul neoficial este rezultatul calculelor si observatiilor facute de cei ca noi care stau pe margine. Noi, cei care suntem spectatori, avem posibilitatea sa vedem si sa decidem ca, intr-un meci anume, brigada de arbitri a influentat intr-atat de mult jocul prin deciziile eronate luate, incat, rezultatul oficial si omologat de catre FRF si LPF este unul incorect, viciat de erorile de arbitraj.

Iata lista partidelor pe care le-am identificat ca fiind viciate de erorile arbitrilor in prima parte a campionatului, adica in primele 21 de etape desfasurate intre 15.07.2021 si  20.12.2021. Dupa ce parcurgeti lista, puteti citi in continuare si criteriile pe care le-am folosit pentru a o obtine.

Etapa III-a                                                                                                                                          Rapid - Farul = 0 - 0  Penalty neacordat Farului in min 67. In mod normal scorul ar fi fost  0 - 1. Consecinte: Farul a pierdut 2 puncte, Rapid a luat unul pe nedrept

Etapa IV-a                                                                                                                                       Mioveni - CFR = 0 - 1. În minutul 49, Petrila inscrie din ofsaid, iar în minutul 76, nu se acorda penalty pentru Mioveni. Scor normal 1 - 0. Consecinte: CFR castiga nedrept 3 puncte, iar Mioveni pierde 3 puncte.

Etapa V-a                                                                                                                                               UTA - CSU = 1 - 0  În minutul 83, penalty neacordat pentru CSU. Scor normal 1 - 1. Consecinte: UTA castiga nemeritat 2 puncte, CSU pierde unul.

Etapa VI-a                                                                                                                                        Mioveni - FCU = 1 - 0. Minutul 62, gol anulat eronat pentru FCU. Scor normal 1 - 1. FCU pierde un punct, iar Mioveni castga doua.

Etapa VIII                                                                                                                                                  Mioveni - Chindia = 0 - 1. Minutul 9, gol anulat incorect pentru Mioveni. Scor normal 1 - 1. Chindia castiga doua puncte, Mioveni pierde unul

Etapa IX-a                                                                                                                                            FCU - FCSB = 0 - 1  Minutul 61 penalty pentru FCSB. Scor normal 0 - 0; FCU pierde un punct, FCSB castiga doua.

Etapa XI-a                                                                                                                                          Clinceni - Botosani = 1 - 1 Minutul 77, gol inscris neregulamentar de Clinceni (hent). Scor normal 0 - 1 Clinceni castiga un punct, Botosani pierde doua.

Etapa XIV-a                                                                                                                                            Rapid -FCU = 0 - 0 Minutul 80, penalty neacordat FCU. Scor normal 0 - 1. Rapid castiga un punct, FCU pierde doua.

Etapa XV-a                                                                                                                                    Voluntari - FCSB = 0 - 0 Minutul 11, penalty neacordat FCSB. Scor normal 1 - 0. Voluntari casiga un punct, FCSB pierde doua.

Etapa XVI-a                                                                                                                                                Chindia - Rapid = 2 - 2. Minutul 88, gol din ofside dat de Rapid. Scor normal 2 - 1. Chindia pierde doua puncte, iar Rapidul castiga un punct.

Etapa XVII-a                                                                                                                                              - Rapid - Mioveni = 1 - 1; Minutul 89, penalty pentru Mioveni, neacordat. Scor normal 1 - 2. Rapid castiga un punct, Mioveni pierde doua.                                                                                        - Botosani - Voluntari = 1 - 1, Minutul 71 penalty nedat pentru Botosani. Scor normal 2 - 1. Botosani pierde doua puncte, Voluntari castiga unul.                                                                                          - Gaz Metan - Farul = 1 - 1, Minutul 70 penalty neacordat pentru Farul. Scor normal 1 - 2. Gazul castiga un punct, Farul pierde doua puncte.

Etapa XVIII-a                                                                                                                               - Chindia - CFR = 0 - 1, Minutul 21, gol dat de CFR (Costache) cu mana. Scor normal 1 - 1 Chindia pierde un punct, CFR castiga dpoua puncte.                                                                                      - FCSB - UTA = 2 - 1 , Minutul 21 penalty gresit pt FCSB, nu exista fault. Minutul 80 penalty gresit pt FCSB, mingea iesise in afara terenului Scor normal 0 - 1. FCSB castiga 3 puncte; UTA pierde 3 puncte.                                                                                                                                                    - FC Arges - Gaz Metan = 1 - 2 ; Minutul 47 penalty neacordat pt FC Arges Scor normal 2 - 2, FC Arges pierde un punct, Gaz Metan castiga doua puncte.

Dupa reluarea cmpionatului am luat in calcul fiecare etapa in parte si cand s-a produs vicieri de rezultat ca urmare a erorilor de arbitraj am facut corectia.

Etapa XXII-a

- FC Arges - Dinamo = 2 - 1, In minutul 58, gol valabil inscris de C Matei (Dinamo) anulat fara motiv de arbitru. Scor normal 2 - 2 Ca urmare a erorii de arbitraj, FC arges castiga 2 puncte in plus, iar Dinamo pierde unul.

- Farul - FCU Craiova = 3 - 2, in minutul 79 penalty neacordat pentru FCU. Scor normal 3 - 3. Ca urmare a erorii de arbitraj, Farul castiga nemeritat doua puncte, iar FCU pierde un punct

In urma acestei liste am facut ajustarile care se impuneau si a rezultat clasamentul de mai sus, repet NEOFICIAL. Dar acest clasament neoficial devine interesant prin comparatie cu cel oficial. Asa se vede cum deciziile luate in teren de arbitri influenteaza intrecerea. In masura in care mai intotdeauna aceleasi echipe sunt mereu favorizate, se va vedea clar aceasta tendinta si mai ales ceea ce rezulta.

Mai precizez ca pentru intocmirea acestui clasament neoficial am trecut in revista comentariile aparute in publicatiile dedicate fotbalului si am luat in considerare comentariile care mentionau erori de arbitraj care au dus la vicierea rezultatului. Aceste meciuri le-am considerat in tabelul de mai jos. Mentionez ca nu am luat in calcul partidele in care erorile au fost egale de ambele parti. Mai precis, daca brigada de arbitri a acordat neregulamentar cate un gol de fiecare echipa, nu am luat meciul in considerare pentru ca, sa zicem, in loc de 1 - 1, scorul a fost 2 - 2 si punctele s-au impartit la fel. In afara de goluri am luat in calcul si penalty-urile. Aici apare o problema, in sensul ca un penalty poate fi ratat. Dar am considerat ca toate cele neacordate s-au marcat de fiecare data si am mai echilibrat situatia. Nu am luat in calcul situatii generate de cartonase rosii acordate sau neacordate, pentru ca aici este greu de anticipat ce se poate intampla in teren in cazul unei inferioritati numerice.